Kutsikakindel kodu ja keskkonna kohandamine

Kutsikakindel kodu

Milleks peaks valmis olema, kui koju tuleb kutsikas?

Lühike vastus oleks "see sõltub paljudest asjadest", aga veidi pikemalt öeldes, paljudeks muutusteks nii endas kui end ümbritsevas keskkonnas.


Keskkonna kohandamine

Keskkonna kohandamine on üks olulisemaid mõisteid koera, eriti kutsika kasvatamisel. Keskkonna kohandamine aitab tagada koera, inimeste turvalisuse ja hoida sinu mööblit, toitu ja muud varandust.

Miks?

Kutsikas on kasvav ja arenev organism, kes soovib oma ümbrust liigile omasel kombel tundma õppida. Nad ronivad, kraabivad, aga eelkõige närivad asju, mis neile põnevad tunduvad ja ette juhtuvad.

Sageli ei lange nende valikud sobivatest närimisasjadest kokku meie omadega. Seetõttu peame tegema omalt poolt kõik võimaliku, et soovimatu harjumuse väljakujunemist vältida.

Vahel on aga kutsikat eraldada ka inimestest selleks, et vältida kehavigastusi või muid ohtlikke olukordi.

Eriliselt oluliseks saab kutsika eraldamisvõimalus lastega peredes, kus väikesed lapsed tahavad joosta või mängida ning kui kutsikas hakkab nendega kaasa jooksma ja lapsi näksama või neile peale hüppama. Selline käitumine ei aita lastel ja koeral kokku kasvada, vaid tekitab paksu verd ja probleeme.


Kuna meil pole võimalik kogu aeg kutsikaga koos viibida ja teda valvata, on tarvis keskkonda kohandada. See tähendab, et kutsikal on võimalus turvaliselt aega veeta ilma, et teda pidevalt keelataks, või et ta ohtudesse võiks sattuda. Kutsika jaoks turvaliseks kohaks võib olla mõni tuba elamisest (vahel sauna eesruum või koera tuba) või ka aedik, puur, väravad, mille abil saab takistada ligipääsu teatud ruumidesse. Keskkonna kohandamine võib tähendada ka näiteks vineerplaate raamaturiiuli ees või kingade ajutist hoidmist mütside riiulil (või kinnises kapis/kastis). Samuti teatud olukordades jalutusrihma kasutamist olukorras, kus kutsika käitumist on muul moel raske kontrollida.

NB! Kindlasti ei soovita ma kutsikat isoleerida pikkadeks perioodideks teise tuppa suletud ukse taha või puuri. Kutsikas ei peaks puuris viibima üle 2-3 tunni korraga. Selliseid pikemaid paaritunniseid perioode võib olla paar-kolm korda päeva jooksul, kui ta nende vahel saab suhelda inimestega, teha ajutööd, liikuda ja oma ihuhädad ära rahuldada. Kutsikas õpib inimestega suhtlema ainult siis, kui ta saab inimestega suhelda.Kutsikakindel kodu

Kutsikad uurivad kõike, mis neile ette satub. Iga uus ese, lõhn, liikuv objekt on ülimalt põnev või mõnel puhul ka hirmutav. Kodu kutsikakindlaks muutmine tähendab, et kutsikale ohtlikud esemed ja ained pannakse kutsika haardeulatusest ära. See tähendab nii kodukeemiat, mürgiseid taimi, aga ka laste mänguasju (eriti ohtlikud on väikesed kummised mänguasjad, mida kaubandusketid vahel ostude eest jagavad). Samuti tasub kappi või kasti panna jalanõud. 


Ohud õues

Roti- ja teomürgid Paljud inimesed kasutavad näriliste ja tigude tõrjeks erinevaid mürke. Need on aga koertele (ja kassidele ning ka lindudele) tapvad. Kui soovid peletada kahjureid oma majast ja aiast, siis soovitan kasutada traditsioonilisemaid võtteid ja vältida mürke. Rotimürgi mõju kohta kohta saad täpsemalt lugeda EMÜ Väikeloomakliiniku lehelt. Loe rohkem ka teomürgi mõju kohta EMÜ Väikeloomakliiniku lehelt.

Jahutusvedelik - koertele meeldib vahel jahutusvedelikku limpsida, aga see on neile tugevalt toksiline.

Jää veekogudel. Hoia koera alati rihmas, kui oled nõrga jää lähedal. Koerad võivad kukkuda läbi jää ja jääda jää alla lõksu.

Libedus - ära jooksuta, hüpita ega mängi muid tempokaid mänge, kui väljas (või ka toas) on libe. Jäähallis jalgpalli mängides on küsimus, millal vigastus tuleb, mitte kas see tuleb.

Erinevat sorti sodi ja prügi. Kutsikatele meeldib igasuguseid asju suhu kahmata, närida ja maitsemeelega uurida. Muuhulgas võivad nad saada väga maitsvat prügi (nt burgeripaberid pooliku burgeriga), mis kinnistab seda käitumist veelgi. Ometi võivad nad huvi pärast nätsutada ka näritud nätsusid, suitsukonisid, nuusatud taskurätikuid ja veel põnevamat kraami.

Veekogudest ja lompidest joomine ning väikenäriliste söömine võib koertel põhjustada leptospiroosi. Leptospiroosi 4 tüve vastu ka vaktsineeritakse, ent sel viirusel on palju rohkem tüvesid. Nii on mõistlik takistada koeral lompidest, kraavidest, tiikidest juua. Võta alati matkale kaasa veepudel, millest koerale juua anda.

Osad koerad hakkavad nautima näriliste jahtimist ja mõned koerad ka söövad neid. Ka sel viisil on võimalik saada leptospiroosi. Seetõttu tasub takistada näriliste jahtimist ja kui koeral on suur tung nuuskida, otsida, taga ajada, raputada, siis võiks neid käitumisi võimaldada koerale mängu kaudu. See aga tähendab, et inimene ise pakub koerale vastavaid mänge. Leptospiroosi kohta saad lugeda EMÜ Väikeloomakliiniku lehelt.

Puugid. Võib vaielda, kas puugid on suur oht, sest nad on väga tavalised meil soojemal hooajal, ent ometi nimetan selle siin ära. Koertele tuleks regulaarselt panna puugitõrjet, sest puugid võivad ka koertel põhjustada tõsiseid haigusi. Vaktsineerimise kohta loe rohkem siit

Grillipeod ja sealt saadav- Rasvased, grillitud toidud koormavad kõhunääret e. pankreast ning loomaarstide sõnutsi tõuseb pankreatiidiga patsientide arv just jaanipäeva järel.

Ohud toas

Vaata oma kodu üle kutsika silmade kõrguselt - sa näed asju, mida ülevalt pole võimalik näha! Äkitselt mõistad, miks see mängukaru seal nurgas nii põnev tundub, või miks see kilekott sealt voodi alt kogu aeg kutsika hambusse satub, miks ta juhtmete juurde puhkama viskab või kuidas igavusest seina kipskrohvi näksimine parim võimalik ajaviide võib tunduda.

Elektrijuhtmed peaks kindlasti olema kutsika haardeulatusest väljas. Juhtmete ümbrist on väga mõnus närida, ent arusaadavalt on see eluohtlik. Kas paned juhtmetele ette mööbli, mille alla kutsikas ei saa või katad juhtmed vastava karbiga, on sinu valik. Oluline on, et kutsikas ei pääseks neile ligi.

Ravimid peab eemal hoidma nii lastest kui koertest. Paljud inimeste ravimid on koertele toksilised.

Kodukeemia tuleks hoida suletud kastis ja soovitavalt ruumis või kõrgusel, kust kutsikas ka parima tahtmise korral seda kätte ei saaks.

LEGO klotsid ja erinevad väikesed kummised mänguasjad-vidinad, mida kaubandusketid vahel ostuga kaasa annavad. Sellised esemed võivad kergesti tekitada sooleummistusi. Ära lase kutsikal selliseid asju süüa!

Lillekasvatajad peavad arvestama, et kutsikad närivad taimi. Suuremate taimede lehed liiguvad lahedalt ja pakuvad sikutusmänguks toredat võimalust. Väiksemate toataimede lehti-varsi võib olla lihtsalt lahe nätsutada. Seega tasub ka lilled esialgu evakueerida. Uuri ka, millised taimed koertele mürgised ning vältige selliste taimede koju toomist. Taimed, mis juba on kodus, ent koertele toksilised, tasub tõsta kutsikale ligipääsmatutesse ruumidesse! 

Hea Koer - Ohud toas ja oues.pdf

Kutsikad närivad

Kutsikad närivad, sest nii õpivad nad enda ümber olevat maailma tundma, nii nad rahustavad end ja veedavad aega, nii nad treenivad lõualihaseid. See on koerte normaalne käitumine. Kutsikaeas närivad paljud kutsikad tõepoolest palju. Meie ülesanne on pakkuda kutsikale palju võimalusi närida erinevaid lubatud asju (kuivatatud närimismaiused, suured lihased veise toruluud, kuivatatud nahast kondid, võibolla ka aeg-ajalt lehtpuu halud) ning suunata kutsikas keelatud eseme närimiselt lubatud eset närima. Kutsikas pole paha seepärast, et ta kogemata oma hambad su antiiksesse klaverisse lõi. Tema jaoks on puu puu. Lõhnad ja maitsed on erinevad, proovida võiks kõike! Proovi asju näha kutsika perspektiivist ja suuna ta sõbralikult endale sobivama eseme peale ümber. 

Kutsikaiga ei kesta igavesti. Suurem närimise aeg saab läbi, kui kutsikas saab umbes 5-7- kuuseks. Seejärel võib kodust elu tasapisi taas normaliseerima hakata.


Sisekujundus

Keskkonna kohandamise teema tekitab paljudes koerainimestes tugevaid tundeid. Tahaks oma ilusas kodus elada nii, nagu see kujundatud on. Muutused kutsika pärast on reeglina aga vältimatult vajalikud selleks, et hoida kutsikast põhjustatud kahjusid minimaalsena ja et kutsikas ei saaks praktiseerida lubamatuid käitumisi. Kutsikas on uus pereliige. Ilmselt on teatud püsivaid ümberkorraldusi kodus teha vaja, sest igal koeral on oma eelistused ruumikasutuse suhtes. Talle ei pruugi sobida see esikunurk, kuhu sa ta pesa panna mõtlesid. Kuna koer pole sisekujunduslik element, vaid elusolend, siis oleks kena arvestada ka tema soovidega.

Suuremad häirivad ümberkorraldused - kingad mütsiriiulile või kastidesse, raamaturiiulid vineerist paneelide taha, barrikaadid juhtmete ette, lillepotid maast kappidele jms - on aga ajutised. Koer, kes pole kutsikapõlvest saati praktiseerinud enda rahustamist närides pereliikmete kingi, ei hakka neid tavaliselt ka täiskasvanuna närima. Vastupidine stsenaarium on aga väga tõenäoline.

Kutsikapõlves tuleb kutsikat kindlasti üksiolekuga harjutada. See on normaalne nähtus inimeste elus, et kodust käiakse ära ja koer jääb vahel koju maha. On oluline, et ta õpiks maast-madalast rahulikult ja stressivabalt üksi olema.

Kokkuvõte

  • Keskkonna kohandamine - oma elamises ja käitumises läbimõeldud muudatuste tegemine kutsika kasvamise ajal, toob koos positiivsel kinnistusel põhineva treeninguga parimad tulemused
  • Vaata, et saaksid kutsikat turvaliselt eraldada - puur, aedik või väravad on selleks sobivad vahendid.
  • Käi oma kodu üle nii, et näed seda kutsika silmade kõrguselt! Ilmselt avastad mõningaid uskumatuid asju!
  • Tee riskianalüüs oma kodus nii toas kui õues ning maakodus jm kus sagedamini viibite!
  • Leia koerale ohutud lahendused!

Complete and Continue  
Discussion

8 comments