Mida pidada silmas koeraga trenni tehes


Nüüd oled mõtisklenud selle üle, miks sa koera üldse võtsid, millised on su ootused temaga elamisele. Samuti oled ilmselt hakanud veidi selgemat pilti saama sellest, milliseid oskusi on sinul vaja selleks, et oma soovitud tulemuseni jõuda. Julgustan sind treenimisoskustele väga hoolikalt tähelepanu pöörama kohe algusest. Hiljem on sissejuurdunud halbadest (mittetöötavatest või isegi segavatest) harjumustest vabaneda oluliselt raskem.

Miks nii aeglane? Miks nii lihtne?

Kursus on üles ehitatud selliselt, et esimesed harjutused on võrdlemisi lihtsad. Inimestele tundub sageli, et neist võiks "läbi tormata", et jõuda "tõsisema tööni".

Jah, koertele ongi need harjutused lihtsad. Jah, nad õpivadki erinevad pilkkontakti harjutused tuttavas keskkonnas väga kiirelt ära. Küsimus pole siinkohal aga koertes. Neid, koerale lihtsaid harjutusi teeme selleks, et inimene saaks rahulikult õppida vajalikke oskusi edasiseks eluks. Need harjutused on sellepärast nii lihtsad, et me koera motivatsiooni meiega koostööd teha kahjustaks minimaalselt, kui ka algajale treenerile omased vead juhtuvad sisse lipsama. Need harjutused on SULLE olulised.

Ja ilmselt tabad kursuse lõpuks ära ka selle, kuidas sinu koer näitab et ta päriselt saab aru, mida sa tahad. Võta seda kui etaloni, mille poole püüelda kõigi käitumiste treenimisel ka edaspidi.

Kui palju võin koeraga korraga või päevas trenni teha?

  1. "Mul pole aega koera treenida" - pole tõsi! Asi pole ajas! Asi on pigem selles, kas sa tead, mida tahad. Asi on ka selles, kas sa suudad jagada oma lõppeesmärgi piisavalt väikesteks vahe-eesmärkideks. Ja seejärel on küsimus, kas suudad näha oma päevaplaani uue pilguga. Mitte nii, et "ma pean koeraga trenni tegema ja selleks on vaja x tundi". Ei, sa pead oma päevas nägema 1-2 minuti pikkusi hetki, kus saaks koera treenida. Kohvivesi läheb keema - sel ajal on võimalik koera treenida. Õhtusöök on valmimas - koera treenimise aeg. Õhtune lemmikfilm pole veel alanud - koera treenimise aeg. Jalutuskäik - selle käigus saab suisa mitu trennisessiooni teha! Kui saad jalutuskäigul ka vaid 2 kordust pilkkontakti treenitud, on see oluliselt parem kui üldse mitte. Kui loed kokku kõik oma õueskäigud ja korrutad need (nende üksikute) kordustega, mil teda treenid, siis näed, et kokku saad päris suure arvu korduseid. Lisaks õpetad koera üldistama käitumisi, sest ilmselt teed harjutusi jalutuskäikudel erinevates kohtades. Kui aga loodad vaid "trennis käimisele", siis ei tule ka püsivaid muutusi koera käitumisse. Palju lühikesi trennisessioone on palju tulemuslikum kui mõni pikk sessioon nädalas.
  2. 10 x 1 minut on tõhusam kui 1 x 10 minutit. Ütleme, et sul on päevas aega 10 minutit, et koera treenida, siis jaga see aeg päeva peale laiali. Tee mõni trennisessioon hommikul, kui ootad, et tee- või kohvivesi keema läheb. Tee mõni trennisessioon teda õue pissile viies. Samuti siis, kui tuled töölt, ootad õhtusöögi valmimist või hakkad temaga õhtul õue minema. Ära unusta, et jalutuskäikudele kulub ligi tund! Selle käigus 5 minutit treeningule kulutada, on nagu maast leitud aeg! :)
  3. Pane igal nädalal kirja, millist väikest edasiminekut ühes või teises käitumises tahad saavutada. Sageli tahab inimene, et 8-tunnise kursuse lõpuks käiks koer pidevalt lõdvas rihmas. See pole mõistlik ootus. Selleks, et pidevalt rihmas kõndimine koera jaoks loomulikuks saaks, on vaja nii inimesel kui koeral õppida palju osaoskusi. Need materjalid, mille siit leiad, aitavad sul jagada suuremad eesmärgid väiksemateks, palju väiksemateks ja kergesti saavutatavateks õpitulemusteks.
  4. Lühikesed sessioonid (max 15 kordust või max 3 minutit) on kõige tõhusamad. Üldiselt ja tavaliselt armastan teha 10 korduse kaupa trenni. Loen kätte või lauale või kaussi valmis 10 maiust ja kui need on otsas, siis ongi selleks korraks trennisessioon läbi. Kümnest on väga hea arvutada edukate korduste protsenti ja enamik koeri on rõõmsalt valmis töötama selle 1-2 minuti vältel, mis (õige raskusastmega nõudmiste korral) treeningsessioon võtab. Ometi pole kõik koerad valmis nii palju järjest tööd tegema (tõulised või isiklikud eripärad). Sel juhul kogu andmeid, kui mitu kordust ta teeb innukalt, millal ta veel on nõus tegema, aga huvi on nähtavalt väiksem ja millal ta lihtsalt lahkub. Võrdlemisi mugav ja lollikindel viis on pidada arvet oma treeningu vältel tehtud korduste üle, kui oled teatud arvu maiuseid kätte võtnud ja saad lõpus näha, kui palju kätte jäänud on. Järgmistel kordadel planeeri kordusi maksimaalselt nii palju, kui koer rõõmuga ja innukalt oli valmis tegema.
  5. Koerad on erinevad, aga Kodukoera põhikoolituse harjutusi umbes 5 - 15 korda (erinevad harjutused) päeva jooksul erinevatele aegadele jagatult, võiks olla paljudele koertele jõukohane. Loomulikult pead vaatama, et su koer väga ära ei väsiks ja ära ei tüdineks. Minimaalselt 5 sessiooni (x10 kordust) võiks teha iga koeraga.
  6. Lõpeta trennisessioon enne, kui koer tüdineb või väsib. Pea arvet selle üle, kui palju kordusi su koer "kestab", kui kaua ta naudib sinuga koos töötamist. Lõpeta treeningsessioon kindlasti enne, kui ta silmnähtavalt tüdineb.
  7. Kui sa ei anna koerale sagedast positiivset tagasisidet ja muudkui ootad, et koer hakkaks õigesti tegema, siis on aeg sessioon lõpetada (näiteks mängida koeraga). Küsimused, millele peale sessiooni lõpetamist peaksid vastused leidma, on järgmised: a) Mida sa soovisid, et koer teeks? b) Kas alustasid treeningsessiooni nii, et ta mõistis, millega hakatakse tegelema? (Kas alustasid vanade, tuttavate nõudmistega) c) Kas sa tõstsid nõudmisi väga väikeste sammude kaupa? d) Kas koer oli eelmisel astmel edukas? Kas tema eduprotsent oli vähemalt 80% või kas sa nägid selget vilumust koera käitumises? e) Kuidas muuta oma trenniplaani, et koera motivatsioon koos töötada säilitada?
  8. Kui sa markeerid koera valesid või "poolõigeid" käitumisi nö lohutusauhinnana ("Nägin, et pingutasid, aga kahjuks pole see õige, aga sellegipoolest, sa pingutasid ja mina olen kena inimene ja tahan sulle meelehead teha..."), siis vaata üle oma nõudmised! Nii sa ilmselt oma soovitud käitumist selle koera esituses ei näe. Klikk/ marker on koera jaoks ainus info, mis talle ütleb, kas see on käitumine, mida näha tahad või ei. Kui sa ise annad segast tagasisidet, siis on koeral võimatu teada, mida ta tegelikult tegema peab.

Koera treenimine on nagu 5000 tükiga pusle kokkupanemine. Sul on hulk helesiniseid ja valgeid mittemidagiütlevaid tükikesi, ent kui oled suure hulga tööd ära teinud, siis hakkad taevast nägema. :)
Paar sõna varustusest


Koeratarvetele kulutatakse maailmas tohutuid summasid. Koeratarvete tootjaid on tohutult.

Koeratarbeid soetades tasub endale selgeks teha, mida on vaja, millised on nõudmised sellele asjale, mida konkreetselt soovitakse ning siis uurida netist või poest, kust sellist toodet saab.

Soovitan välistada kõik vahendid, mis teevad koerale valu või põhjustavad hirmu.

Valides kaelarihma või trakside vahel tasub mõelda sellele, kui palju koer tirib ja milline mõju on ühel või teisel vahendil koera tervisele. Palju tirival koeral on kaelarihmaga käies kindlasti arvestatavad terviseriskid. Trakside puhul tuleks jälgida, et see ei piiraks rinnaku eest koera õlavarre liikumisvabadust, et kõhurihm poleks nii esijäsemete lähedal, et see kaenla alt hõõruma hakkaks. Samuti tuleks mõelda karvatüübile - millisest materjalist rihm/ traksid sobivad kõige paremini ilma karva rikkumata. See on eriti teemaks pikakarvaliste koerte puhul.

Kaelarihma puhul arvesta koera ning kaelarihma kaalu suhet. Seejärel vaata, mis materjalist rihm on. Oluline on selle vastupidavus, puhastatavus (sest koertele meeldib püherdada erinevates ollustes), rõnga liikuvus, kinnitus, turvalisus jne.

Jalutusrihma puhul on mõningad järgmised kriteeriumid, millele mõelda: karabiini raskus, rihma pikkus, rihma enda raskus ja mugavus või pehmus inimese käele. Eriti suuremad koerad kipuvad vahel tõmbama rihmast väga suure jõuga. Nii võib kehvast materjalist rihm pihku tõsised lõikehaavad tekitada või maas lohisedes inimese või koera jalgadesse lõigata.

Kõigi rihmade-trakside puhul on soovitav hoolikalt kontrollida õmbluste, plast- ja metallosade ning erinevate kinituste kvaliteeti.

Rihmasid tuleb kontrollida regulaarselt ka siis, kui nad on oma headust juba tõestanud. Tekstiilrihmad kuluvad vahel läbi. Plastikühendused väsivad ja kuluvad.

Turvalisust tõstavad kõikvõimalikud helkurelemendid tekstiilil.Talvisel perioodil võiks kasutada helkurveste või helkurist kaelarätte. Samuti võib mõelda helendavale kaelarihmale, ent vältida tasub plinkivaid tulukesi. Nendega ei pruugi koer end mugavalt tunda.

Üldiselt on elu näidanud, et me saame reeglina seda, mille eest me maksame. Kui ostame kallima ja kvaliteetsema asja, siis võib ta hea kasutamise (ja õnne) korral pidada vastu 15-20 aastat või enamgi.

Complete and Continue  
Discussion

0 comments